Sayfalar

20120513

UÇURTMA AVCISI

Arka Kapak

"Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. 

Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz. 

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor. 

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü.."Şu sıralar mutluluk veren kitaplar okuyayım, filmler seyredeyim derken elim nedense hep trajedilere, dramlara gidiyor. Uçurtma Avcısı gerçekten iç parçalayıcı bir içeriğe sahip. Üzerinde yaşadığımız dünyanın utanç dolu, aşağılık tarihini bazen unutabiliyoruz. En çok insanın insana ettiğinden korkar ve hep dilerim; .Allah'ım kimseyi hakkın hukukun olmadığı yerde bırakmasın" İnsanlar çok acılar çekti, en büyük acıları da çocuklar sahiplendi. Belki en büyük suçlar çocuklara karşı işlendi. Hazmetmesi zor bir öyküyü anlatıyor bu kitap. Okumayı bitirdikten sonra kafamı toplamak için zamana ihtiyacım oldu.

Hiç yorum yok: