Sayfalar

20120515

SULTANA


Arka Kapak
"İnsan hakları konusunda biraz olsun bilinçli kişiler, bu kitabı etkilenerek okuyacaklardır. Bu çok özel öykü, Suudi Arabistan'da çiğnenmekte olan insan haklarıyla, en zengin ailelerde bile erkekler tarafından kadınlara benimsetilen gerçek rolün anlaşılmasını sağlayacaktır. Örnek oluşturacak kadar cesur bir kadının yazıdıklarının etkisi, öykü okunup bittikten sonra uzun süre kalacaktır. Betty Mahmudi Sultana, inanılmaz bir servet içinde dünyaya gelmiş bir Suudi Arabistan prensesidir. Üç kıtada çeşitli mülkleri, özel jeti, paha biçilmez takıları olan bu kadın, aslında altın bir kafes içinde yaşamaktadır. Kendi yaşamını denetleme hakkı bulunmayan Sultana, babasının, kocasının, oğullarının ve ülkesinin tutsağıdır. 13 yaşında evlenmeye zorlanan genç kızlar, boğularak öldürülen, taşlanan, ölünceye kadar penceresiz bir hücrede kapalı tutulan kadınlar vb. başka ülkelerde insan haklarına saldırı olarak nitelendirilirken, bu tür durumlar burada gündelik, sıradan olaylar olarak yaşanmaktadır. Krala yakın soylu bir ailenin üyesi olmasına karşın, ülkesindeki kadınların durumunu açıklamak riskini göze alan Sultana, dini liderler tarafından yakalanıp ölüm cezasına çarptırılma korkusuyla kimliğini saklamak zorundadır. Bu nedenle öyküsünü Batılı bir yazar aktarır ve onun aracılığıyla kara çarşaf ardındaki gerçekleri öğrenmemizi sağlar. Jean Sasson, bir bestseller olan ' Kuveyt Tecavüzü' adlı kitabın yazarıdır. On yıldan uzun bir Süre Suudi Arabistan'da yaşayan yazar, bu süreç içinde Sultana'nın arkadaşı ve sırdaşı olmuştur. Yazar, halen Avrupa, Orta Doğu ve ABD arasında bir yaşam sürmektedir."


Suudi Arabistan'da yaşanan olayları, kadınların toplumdaki yerini (yersizliğini) bir nebze olsun gözler önüne seren bu kitap oldukça sürükleyiciydi. Sultana'nın anlatacaklarını merak ettiğimden kitap  bitene kadar yerimden kımıldayamadım doğrusu. Ayrıca onun yaşantısındaki acıları okurken burkulan kalbim, kendisinin bir prenses olduğunu ve kim bilir toplumun geri kalanında neler yaşandığını hayal edince yerle bir oldu. Müslüman bir ailede doğmuş olmaktan dolayı kendimi şanslı sayarım. Daha da önemlisi Müslüman ülkelerin en güzeli olan Türkiye'de doğmanın bir ayrıcalık ve Allah'ın bir lütfu olduğunu da düşünürüm. Ama bu durum tabi ki dünyanın geri kalanından bihaber olmayı gerektirmiyor. Orta Doğu'nun insanlık dışı toplumsal kuralları ve kendi uydurdukları dini düzenleri insanın içini parçalıyor. Tanıdığım Arap erkeklerinin kadına bakış açısını medeniyetin beşiği ülkelerde bile sezebiliyordum. Fakat bu kitabı okuyunca konunun bakış açısı hatalarından çok daha derin bir trajedi olduğunu fark edebiliyorum. Dünyada öyle acılar var ki; en büyüğü de insanın insana layık gördüğü. Küçücükten beri bu kültürle büyümenin sonucunda mı kadınlara bu muamele yapılıyor? yoksa aslında her erkeğin derinlerinde bir yerde sakladığı ve bu tavrı sergileyecek  çevre şartlarının gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkacak gizli yanı var mıdır? Bu soruyu cevaplamaya çalışmaktan oldukça korkuyor ve medeniyete sonsuz kere teşekkür ediyorum.(?!). Medeni yanı oldukça gelişkin bir çok canavarın  yaşamını devam ettirdiğini de unutmuyorum maalesef. İnternette devam kitabının da yazıldığını gördüm. Biraz mola verip okumayı düşünüyorum. Üst üste bana fazla gelecek çünkü.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Paylaştığınız bilgiler ve sunumlar gerçekten işimize yaradı.Avukatlık Büroları olarak başarınızın aynen devam etmesi dileğiyle başarılar diliyoruz.