Sayfalar

20091203

Yeterlilik Üzerine

Yeterlilik duygusu..Neden bu kadar önemlidir bilmiyorum. Bunu çok önemseyen ruhlar toy mudur, yoksa bilge midir karar da veremiyorum. Bu duygu bazı konularda oldukça yüksektir. Hatta öyle hassaslaşabilir ki insan, dokunanı yakar. Evet, acımasızca canını, beynini, kalbini yakabilir. İnanılmaz pozitif başladığı bir an, başına yıkılabilir ufacık bir sözle..

Mesela sevgilisinin ona güzel olduğunu söylemeyi bıraktığı bir kadın, bu duyguyla donanabilir. Dolayısıyla saldırıya geçecektir. Biraz daha akıllıysa sevdiği adamın özgüveniyle oynayacaktır. Ya da basitçe onu aşağılayacak ve yetersizliği ona hissettirecektir. Nasıl güzel olmak kadına atfedilen bir şeyse o da erkeğe atfedilen her türlü özelliği silah olarak kullanacaktır. Hatta öyle alevlenecektir ki, o adamı başka kadına defedecektir. Diğer kadınlar kendinden daha az iyidir. Dolayısıyla en büyük ceza adamı daha az iyiye mahkum etmektir.

Ne yüksek bir egodur bu.. Belki de külliyen, konu saçmalıktır.. Sadece toy ruhlara özgü duygulardır belki. Ama şiddeti bile saygı duymaya yeter.

1 yorum:

Knock knock dedi ki...

Dolayısıyla en büyük ceza adamı daha az iyiye mahkum etmektir.

Altına imzamı atarım. Çok vurucu bir cümle.