Sayfalar

20090702

Ambulansa nasıl yol verilir?


Yıllar önce aşağıdaki yazı bana e-posta yoluyla ulaşmıştı ve ben de çok önemli bir bilgiyi edinmiş oldum.Bunu da kesinlikle paylaşmak istiyorum;

Dr. Tijen Acarkan'dan dinliyoruz:
"Bir süre ambulans doktorluğu yapmıştım. Öyle zordur ki içeride saniyelerle yarışırken, ambulans şoförünün yerinde duramadığını ve parmaklarının direksiyona geçtiğini görürsünüz.
Haklıdır çünkü biz sürekli "Daha çabuk daha çabuk" derken, öndeki araçlar bir türlü ilerleyemez ve şoför bir türlü sol şeritte olmasına rağmen yol alamaz.
Trafik karışır... Korna sesleri... Bir karmaşa... Ambulans sireni ve kriz...
Ambulans sol şeritten sirenle gelirken, kendi şeritlerinde olmadığı için sağ şeritteki arabalar gayet rahatlar. Oysa bu siren sağ şerittekiler için! Çünkü sağ şeritteki araba duracak, önünde yer açılacak ki soldaki arabalar bu boşluğa girip sol şeritteki ambulansa yol açsın. Yoksa sağ şerit yol vermeden ilerlemeye devam ederse soldaki arabalar nasıl yol versin ambulansa?”

Yıllardır bunu uyguluyorum ve çevremdekilere de uygulatmaya çalışıyorum.Ambulansı farkettiğimde sağ şeritteysem mutlaka duruyorum.Tahmin edeceğiniz gibi arka araçtaki şoför korna çalmaya başlıyor.Ama ne oluyor? Ben duruyorum ve onlar da gidemiyor. Sonuçta sol şerit önümdeki boşluğa yerleşmeye başlıyor. Bu durumlarda arkada bulunan sayın şoför,umarım bu yazıyı bir gün okursun, akıllanırsın,zeka pırıltıları saçarsın..

Hiç yorum yok: